İstanbul'da Doğmuş, Kayseri'de Yaşamış, Amerikalı Efsane Yazar ve Yönetmenin Hikayesi: Elia İle Yolculuk

Elia İle Yolculuk Zülfü Livaneli'nin son kitabı. Zülfü Livaneli Elia İle Yolculuk adlı son kitabında yakın dostu Amerikalı yönetmen ve yazar, Oscar ödüllü Elias Kazancıoğlu ya da bilinen adıyla Elia Kazan'ın mücadele dolu yaşamını anlatıyor.


Elia Kazan


Elia Kazan, İstanbul'da doğdu ve daha sonra Amerika'ya göç etti. Amerika'da birçok ünlü isimle çalıştı. Birçok efsane filme imza attı. En İyi Yönetmen Oscar'ına layık görüldü. Bütün bunların ötesinde Elia Kazan, kendisini her zaman bir Anadolulu olarak hissetti ve öyle de tanımladı. Ölmeden önce Zülfü Livaneli ile birlikte annesinin köyü olan Kayseri'nin Germir Köyü'ne gitti. Zülfü Livaneli bu yolculuğu, "...Bu aslında bir içe dönüş, bir kurtuluş arama, bir anneye dönüş yolculuğuydu." sözleriyle anlatıyor.


zülfü livaneli elia ile yolculuk


Elia İle Yolculuk Elia Kazan'ın geçmişini, üzüntülerini, mücadelelerini, başarılarını zamanda yolculuklar yaparak, bütün sadeliğiyle aktarıyor.


Elia İle Yolculuk Zülfü Livaneli


   Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya "Anadolu gülüşü" dediği yetenekle ikna ederdi. Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı "işbirlikçi" etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri'nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.
  Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan'ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı. Livaneli'nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker'in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.

(Tanıtım Bülteninden)

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.